Šírenie infekčnej choroby nám od základov zmenilo život. Napriek mnohým nepríjemným obmedzeniam tí, ktorí už dlhšie plánovali začať s golfom, sa nakoniec predsa len odhodlali. Záujem o hru prudko vzrástol aj na Slovensku. Mnohé cvičné lúky praskajú vo švíkoch a prudko stúpa aj počet žiadateľov o zelenú kartu. Golfové ihriská sa zvyčajne nachádzajú v nádhernej prírode, takže je o dôvod navyše, aby ste čím skôr začali…


Obr.: Penati Golf Resort patrí do stovky najlepších rezortov v Európe a jeho ihrisko Heritage do stovky najlepších ihrísk v Európe. Veľkolepé finále oboch ihrísk pred klubovým domom.

 

Pre obyvateľov krajín, ktoré nemajú more, je hra na ihrisku na brehu mora nezabudnuteľným zážitkom. Hovorí sa, že počas hry sa často na ihrisku uzatvárajú obchody. Obrovskou výhodou golfu je, že si môžu spolu zahrať ľudia s veľkým vekovým rozdielom a rôznymi golfovými zručnosťami. Na rozdiel od mnohých iných športov, golf môže spolu hrať celá rodina. Menej sa hovorí o tom, aký je golf zdravý šport.

Golf – hra plná zdravia

Počas hry spálime až do šesť kilokalórií na jeden kilogram svojej hmotnosti za hodinu hry. Zvyčajne hráme viac ako štyri hodiny (18-jamkové ihrisko) a počas turnaja sa čas môže predĺžiť až na šesť hodín! Celkom tak spálime okolo 1 500 kalórií. Podľa zistení športovej medicíny počas hry klesá hladina cholesterolu v priemere o 15 percent ako aj tlak krvi, príjem kyslíka v krvi významne stúpa a do pohybu sa dostáva viac ako sto svalov. Počas hry na 18-jamkovom ihrisku golfisti prejdú sedem až desať kilometrov podľa dĺžky ihriska ako aj štýlu hry. Hra znižuje stres, upokojuje a regeneruje.

Neváhajte, vyskúšajte. Na najbližšej cvičnej lúke si môžete požičať golfové palice. Nič viac nepotrebujete, len vhodné topánky a golfovú rukavicu. Až keď si vyskúšate a zistíte, či budete hrať ako pravák alebo ľavák, až potom si kúpte na začiatok napríklad polovičnú súpravu palíc.

Golf na Slovensku zaznamenal nedávno prudký rozvoj otvorením ďalších štyroch ihrísk. Jedno slovenské ihrisko nájdeme aj v stovke najlepších ihrísk v kontinentálnej Európe – ihrisko Heritage v Penati Golf Resort. Nemáme toľko golfových ihrísk, aby boli v maximálnej dostupnosti 30 minút jazdy autom ako v krajinách s vysokou rozvinutou golfovou infraštruktúrou. Hrá sa však na viac ako dvadsiatich ihriskách. Len si vybrať, či to skúsite v tieni borovíc, pri rieke, hlboko v lese alebo na horizonte s panorámou našich najkrajších hôr.

Neváhajte, vyskúšajte! Držím palce, aby tento ušľachtilý šport začal patriť aj k vašim obľúbeným.

Článok publikovaný na www.lexikon.sk.

photography wp theme