Putovanie začíname na zámku Orth uprostred Národného parku Donau-Auern v meste Orth an der Donau. V 12. storočí ho postavili ako stredoveký vodný hrad. Potom slúžil ako poľovnícky zámok korunného princa Rudolfa. V roku 1950 v ňom otvorili múzeum.

Foto: zámok Orth

Po prestavbe a rekonštrukcii zámku v roku 2005 tu vzniklo Centrum národného parku – zámok ORTH. Navštívili sme trojposchodové renesančné duté točité schodisko. V roku 1550 ho dal postaviť dvorný architekt Johann Tscherte. Navštívime aj Zámocký ostrov. Zoznámime sa so živočíchmi, rastlinami a ekológiou tohto územia. Zaujme nás pozorovanie života živočíchov pod jazerom cez sklenenú stenu. Máme šťastie, pripláva aj vyza, ktorá kedysi plávala aj v Dunaji. Návšteva ostrova je vhodná najmä pre deti. Nie je však možné prísť so psom. www.donauauen.at

Foto: na Zámockom ostrove s bujnou vegetáciou

Druhý navštívený zámok Eckartsau – barokový komplex poľovníckeho zámku a prírodného parku Habsburgovcov sa nachádza len 30 km od Bratislavy. Už v roku 1180 tu stál vodný hrad. V roku 1720 ho získal do vlastníctva gróf František Ferdinand Kinský a dal ho prestavať v barokovom štýle. V roku 1760 sa zámok s priľahlými pozemkami stal majetkom rodu Habsburgovcov.

Foto: zámok Eckartsau

Zámok sa zapísal aj do histórie zanikajúcej rakúsko-uhorskej monarchie, keď sa stal miestom posledného domáceho pobytu rakúskeho cisára Karola I., ktorý tu s rodinou býval pred núteným odchodom do švajčiarskeho exilu. Súkromné apartmány cisárskeho páru sú súčasťou prehliadky zámku. Po skončení druhej svetovej vojny zámok prešiel pod správu Rakúskych spolkových lesov. www.schlosseckartsau.at

Foto: majestátne schodisko zámku Eckartsau

Rok 2025 je jubilejný pre zámok Schloss Hof. V roku 1725, pred tristo rokmi, si princ Eugen František Savojský dal postaviť vo veľkom poľovnom revíre pôvabné barokové vidiecke sídlo. Pri tejto príležitosti navštívime mimoriadnu výstavu Eugen za maskou princa. Zastavíme sa aj v oranžérii a na záver návštevy prejdeme zaujímavými podzemnými chodbami, ktoré končia pri vstupe na zámok. Odporúčanie do podzemia – vetrovka. Zámok ponúka mimoriadne bohatý výber aktivít pre deti.

Foto: SchlossHof – oranžéria a upravené záhrady

Cez rieku Moravu na zámok Schloss Hof a zámok Niederweiden z bratislavskej mestskej časti Devínska Nová Ves sa dostaneme aj pešo po Cyklomoste slobody asi za pol hodiny. V letnej sezóne je do 1. novembra cez víkendy a štátne sviatky otvorená od 10.00 h aj východná brána zámku Schloss Hof. Posledný vstup cez bránu do 17.00 h, zatvára sa o 18.00 h.
Ak na zámok plánujete prísť opäť možno len odporučiť ročnú vstupenku.

Foto: v rozľahlých podzemných priestoroch zámku Hof

Pokračujeme na ďalší zámok na Moravskom poli – Marchegg. Postavili ho v 13. storočí ako mestský hrad pre kráľa Otokara II. Přemysla. V 16. storočí ho rodina Salm dala prestavať v štýle najmodernejšej renesančnej architektúry. Niklas III. stavbu rozšíril. Dnes na zámku zo 16. storočia nájdeme aj mimoriadne zvláštne jednoramenné talianske schodisko. V 17. storočí zámok nadobudol gróf Pálffy. Najprv sa používal na zábavu a neskôr ho prestavali na poľovný. Na zámok chodievali vzácne návštevy, medzi nimi aj Mária Terézia. Do roku 1945 tu bývala rodina Pálffy, ktorá je pochovaná v hrobke v zámockom parku. V roku 1957 zámok prešiel do vlastníctva obce, ktorá ho prestavala na byty. V sedemdesiatych rokoch sa v ňom konala krajinská výstava Dolného Rakúska a veľká rekonštrukcia ho pripravila na ďalšiu krajinskú výstavu v roku 2022. Dnes je tento zámok jednotka európskeho významu, ak si želáme objavovať tajomný svet bocianov. Nájdeme ich nielen na zámockých komínoch, dokonca aj na strome, asi sa im už komín neušiel. www.schlossmarchegg.at

Foto: nádvorie zámku Marchegg pozorne strážia bociany

Blížime sa do posledného bodu nášho bohatého programu – do rímskeho mesta Carnuntum s odhadovaným počtom obyvateľov 50 000 s rozlohou 10 km² v období antiky. Avšak táto pamiatka zapísaná v zozname svetového dedičstva UNESCO, priblíži len 0,5 % odkrytých pamiatok! Archeologické práce začali okolo roku 1870. Najprv si pozrieme model mesta. Potom sa prejdeme obytnou štvrťou mesta Rimanov.

Foto: rímske kúpele v Carnunte

Budovy sú presne a funkčne zrekonštruované na pôvodných rímskych základoch pomocou postupov experimentálnej archeológie. Zoznámime sa so životom vtedajšej rímskej spoločnosti. Pozrieme si dom obchodníka s olejom, dom Luciusa, vilu Urbana, aj rímske kúpele. V kúpeľoch je teplo, veď už vtedy poznali podlahové vykurovanie. Zaujali nás dobové typické kresby na toaletách. Vo forum culinarium sme ochutnali počas olovrantu rímske pochúťky. Na prehliadku odporúčame pevnú obuv a veľa času. Z mnohých podujatí v Carnunte spomenieme deň gladiátorov, ktorý sa uskutoční 25. 5. 2025. Program podujatí

Foto: Portikus v Carnunte

Návšteva zámkov na Moravskom poli je pre návštevníkov zo Slovenska o to jednoduchšia, že ich webové prezentácie a prospekty sú aj v slovenskom jazyku. Samozrejmosťou na všetkých navštívených zámkoch je prehliadka so sprievodcom v slovenskom jazyku. Zámky vo svojich programoch ponúkajú aj široký výber podujatí pre deti, či celé rodiny. Na podujatia, ktoré zahrnujú aj plavbu po dunajských ramenách, sa odporúča pribaliť si aj repelent, najmä po výdatných dažďoch. Po predložení vstupenky prvého navštíveného zámku na vás čaká 10 % zľava na vstupné na ďalšom zámku na Moravskom poli.

Text a foto: Miroslava Dulová
www.mdgolfphoto.com

photography wp theme