Francúzsko je úžasná destinácia s výbornou gastronómiou, vínom, kultúrou a nádhernou prírodou. Ponúka však aj hru na viac ako 700 golfových ihriskách, z nich až 40 nájdete v hodnotení Top 200 ihrísk v kontinentálnej Európe. Na francúzskych golfových ihriskách sa hrali také významné turnaje ako v roku 2018 Ryder Cup, turnaj LPGA Evian, aj najstarší turnaj v kontinentálnej Európe, French Open od roku 1906! V roku 2024 sa počas OH bude turnaj hrať na ihrisku Le Golf National. Webová stránka www.playgolfinfrance.com pomôže pri rozhodovaní kam cestovať za golfom do Francúzska.

V regióne Paríža je najviac golfových ihrísk vo Francúzsku, viac ako sto. Smerujeme do klubu Le Golf National pri Paríži v Saint-Quentin-en-Yvelines, na ktorom sa hral v roku 2018 Ryder Cup. Nachádza sa len 10 km od Versailles a 25 km od Eiffelovky. Hral sa tu nedávno významný turnaj a preto je ihrisko Albatros veľmi náročné. Limit pre hru na tomto ihrisku – HCP do 28. Cítili sme sa ako na linksoch. Potrápila nás hustá tráva, v ktorej sa často loptička dokonale ukryla. Ak sa ju podarilo nájsť, nasledovala ďalšia výzva, ako ju správne zahrať. Fotografia vľavo – záverečné jamky Albatrosu.

Potrápilo nás aj množstvo pieskových prekážok a najviac štyri záverečné jamky s veľkými vodnými prekážkami. Ak aj loptička pristála na dráhe, často skončila vo vode. Hrali sme na vozíkoch, napriek tomu skoro šesť hodín a podľa dostupných elektronických vymožeností sme prekonali viac ako 16 km. Odporúčam zobrať si viac loptičiek. Par 72, dĺžka ihriska zo žltých odpalísk 5 854 m, SR 141, z červených 5 038 m. Poplatok za hru počas týždňa 145 € a počas víkendu 220 € až 250 €.

Foto: záverečné jamky Albatrosu

Po hre na ťažkom ihrisku sme večerali v Moulin Rouge, v ktorom sa prvé predstavenie konalo už v roku 1889. Ročne toto nezabudnuteľné kabaretné predstavenie navštívi viac ako 600 000, najmä zahraničných turistov. Samozrejme, najviac sme tlieskali po tradičnom francúzskom kankáne. Cena večere s predstavením počas týždňa 225 €, počas víkendu 235 €.

Prvú noc sme využili služby hotela Novotel**** priamo na golfovom ihrisku a ďalšiu noc hotela Le Louis Versailles Château MGallery****. Ráno sme si privstali, aby sme si krátko pozreli aspoň zvonka palác vo Versailles a záhrady.

Už počas letu z Paríža na juh Francúzska sme si všimli veľmi nízku hladinu jazera zásobujúceho celý región. Všade nás zaujal nedostatok vody. Na tento stav museli reagovať aj golfové ihriská, ktoré obmedzene alebo vôbec nemohli zavlažovať. Preto sa rozhodli pre plán zmeny odrody tráv používaných na ihriskách. Navyše, blíži sa aj zákonný termín zákazu používania agrochemikálii na ihriskách. Všetky ihriská v tomto regióne, na ktorých sme hrali, boli poznačené týmto stavom, čo niekedy pri hre spôsobovalo problémy.

Foto: zámok Versailles

Na juhu Francúzska smerujeme z letiska v Nice do Terre Blanche*****, luxusného rezortu rozprestierajúceho sa na viac ako 300 hektároch, viac ako rozloha Monaka. V rezorte sme bývali vo vilách doslova utopených v zeleni. Z dvoch golfových ihrísk sme zahrali súkromné ihrisko Le Riou, par 72, dĺžka zo žltých odpalísk 5591 m a z červených 4926 m. Našťastie hráme na vozíku, a tak ľahšie prekonávame veľké výškové rozdiely a dlhšie vzdialenosti medzi jamkami. Počas krátkej prehliadky rezortu sme navštívili kúpalisko, spa, dokonalú cvičnú lúku a centrum pre zlepšovanie golfových výkonov, v ktorom trénuje aj štátna reprezentácia. Poplatok za hru počas týždňa 96 € a počas víkendu 120 €.

Foto: ihrisko Le Riou v Terre Blanche

Foto: pred budovou spa v Terre Blanche

Ako ďalšie ihrisko hráme Opio Valbonne, medzi horami a morom, chránené pred vetrom so stáročnými stromami a dokonca s gallo-románskym akvaduktom, hneď vedľa ihriska. Sťažené podmienky na ihrisku v dôsledku sucha spôsobujú problémy najmä začiatočníkom. Zaujali nás pomerne veľké výškové rozdiely medzi odpaliskom a jamkoviskom, ako na kratších, tak aj na najdlhších jamkách. Par 73, dĺžka ihriska zo žltých odpalísk 8 331 m a červených 4 531 m. Poplatok za hru 55 € až 103 €.

Foto: jamka č. 9 ihriska Opio Valbonne

Poslednú noc spíme hneď vedľa ihriska v butikovom hoteli Chateau de la Begude****, ktorý skvelo kombinuje provensálsky šarm s najmodernejšími výdobytkami. Výborné jedlá z miestnych produktov ponúka príjemná reštaurácia v klubovom dome. Hotel je otvorený po celý rok a do Nice a Cannes to autom trvá len 20 minút.

Foto: Chateau de la Begude

V deň odchodu si privstaneme, aby sme stihli zahrať ďalšie ihrisko Saint Donat, ktoré navrhol legendárny R. T. Jones. Našťastie, hráme na vozíku a prekonávame značné výškové rozdiely. Do hry vstupuje často aj voda a aj väčšie pieskové prekážky. Na krátkej jamke par 3 pred klubovým domom, na ktorej sa odpaľuje cez vodu, sa golfisti často trápia aj v dôsledku viacerých pieskových prekážok, ktoré dôsledne chránia jamkovisko. Par 71, dĺžka ihriska zo žltých odpalísk 5 419 m, z červených 4 480 m. Poplatok za hru 85 €.

Foto: pôsobivá jamka č. 9 na ihrisku Saint Donat s jamkoviskom v zajatí pieskových prekážok

Končí náš krátky pobyt vo Francúzsku. Počasie vyšlo na jednotku. Už pri čakaní na odlet uvažujeme, do ktorého regiónu bude smerovať naša ďalšia golfová cesta. V roku 2020 s podporou Francúzskej golfovej federácie vzniklo konzorcium „Play Golf in France“ na propagáciu Francúzska ako úžasnej golfovej destinácie. Vznikla tak skupina popredných francúzskych spoločností pôsobiacich v sektore horeca, turizme a golfe (golfové ihriská, rezorty, turistické kancelárie, turistické výbory a cestovné agentúry) na podporu francúzskych golfových regiónov po celom svete. Cesta sa realizovala na pozvanie konzorcia Play Golf in France www.playgolfinfrance.com.

 

Text a foto: Miroslava Dulová

www.mdgolfphoto.com

 

Zaujalo nás aj jedno z umeleckých diel inštalovaných v rezorte Terre Blanche – zatúlaná nadrozmerná golfová loptička v zajatí stromov.

photography wp theme